Maradék anyagokból
Nadrágszárból szoknya
Történt, hogy a farmer térde kikopott a túlzott igénybevétel hatására. Megfoltoztam, de valahogy nem tetszett. Végül térd felett amputáltam. Jó lesz térdnadrágnak, de a szárak se vesszenek kárba! Lett belőlük szoknya.
A VARRÁS LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE
Adott két levágott nadrágszár:
Levágtam az alját és a kikopott, toldozott-foltozott részt:
Szétbontottam a belső varratot:
Tisztáztam és összevarrtam a majdani szoknya hátulját. Közben kiszemeltem a fodornak való anyagot:
Színoldalról letűztem:
Az elejére bevarrtam a húzózárat és eltisztáztam a fodor széleit, ráncoltam és felvarrtam:
A derékrésszel nagy szerencsém volt, mert találtam egy színben harmonizáló, nadrágról levágott példányt a maradékok között. Csak le kellett vágni a két végéből és felvarrni. Gomblyukat és farmergombot kapott még a szoknya:
Natúr és romantikus
Natúr színű, apró pettyes pamutkrepp anyagból készült ez a kis fodros, romantikus blúz. Könnyű nyári anyag, a szabásminta egyszerű. Melyik kislány ne szeretne egy ilyet? Nálunk abszolút favorit.
A jó hír, hogy a szabásminta és az anyag is megvásárolható a Textilország webáruházban. A szabásminták terén újításokat eszközöltem. Nincs szükség nagyítgatásra, a minták egy az egyben nyomtathatók. Ez a minta négy különböző méretet tartalmaz 104-122-es méretig. Nincs más teendő mint vásárlás után kinyomtatni a mintát és a varrási segédletet. A minta több darabból áll, amit az illesztési pontok mentén egymáshoz kell ragasztani és máris használható.
Ha kedvet kaptál csak kattints a képre és ugorj át a webáruházba!
Leggings szabásminta
Nyári felső
Ez a kis trikószabású felső a kedvenc anyagomból készült. Tavaly volt kapható a webshopban ez a bizonyos rugalmas szállal kevert pamutvászon. Nagy sajnálatomra nem tudtam beszerezni belőle többet, mert sajnos elfogyott a nagykernél is. Nem csoda! Nagyon jó kis anyag volt és remekül festhető. Ez a felső is saját festésű anyagból készült, némi pöttyös fodorral kiegészítve.
Őszre terveim szerint a szabásminták közé felkerülnek a trikó szabásminták is.
Nyári pizsama
Még pár nap nyaralás belefér a héten a nagyszülőknél, az ovi és iskolakezdés előtt. Bepakoltam a gyerekeknek, aztán rájöttem, hogy nincs szalonképes pizsamája a fiókámnak. Ami van az vagy kicsi, vagy elnyűtt vagy túl meleg. Mostanában a nagy melegre való tekintettel az egyszálgatya volt nálunk a divat, de a nagyszülőkhöz azért már mégse így… Az éjszakák is hűvösebbek. Sikeredett még indulás előtt egy gyors nyári pizsi némi elfekvő anyagból. Már csak egy rövid nadrágra és egy trikóra futotta belőle, de így a nyár végére még épp jó lesz.
Térdműtét
Az utóbbi hónapokban nem volt túl sok időm varrni, így a gyerekek őszi ruhatárának kiegészítése gyanánt kénytelen voltam venni pár nadrágot. Általában keresem az akciós és jó ár-érték arányú darabokat, olyat ami különlegesebb anyagú, fazonú. Ha már készen veszem legalább olyan legyen amilyet nem feltétlenül tudnék megvarrni. Megörültem amikor megláttam ezt a rózsaszín, csillámos anyagú nadrágot. Jó áron volt és tudtam, hogy a lánykám odáig lesz tőle. Ha rózsaszín és csillog az mindig nyerő nála. Így is volt, ám sajnos az anyag nem igazán bírta az extra igénybevételt. Kis tornászunk a gyakorlást nem korlátozza az edzések idejére. A naci térdén hamarosan meg is látszottak az erről árulkodó jelek. Nem örültem túlságosan. Először az amputálást fontolgattam, de aztán végül egy kisebb térdműtétre került sor.
A gyereknadrágok térdének kikopása, szakadása nem ritka betegség, viszont gyógyítható. Az operációt sajnos nem igazán lehet elkerülni, de nem annyira bonyolult mint ahogy hangzik.
A műtét menete:
- Vegyük elő a beteg végtagú egyedet, majd keressünk egy anyagában hozzá illő donort. Nálam egy maradék farmer darabra esett a választás.
- Szabjuk formára a foltot! Lehet kerek, ovális, szív alakú stb…
- A foltot erősítsük meg felvasalható közbéléssel!
- A folt felvarrása okozza a nehézséget, hiszen a géppel nem lehet hozzáférni a varrni kívánt területhez. Itt jön képbe a műtét. Elő az ollóval, szikével, varratbontóval!
- Térdmagasságban meg kell bontani a varratot a szár egyik oldalán. Természetesen az egyszerűség kedvéért a szimpla varrásnál. Nadrágnál általában belül van duplán varrva a naci. Tehát bontsuk meg a varratot kb. 20-25 cm hosszan!
- Az implantátumot illesszük a megfelelő helyre, tűzzük le gombostűvel (ha kétoldalas a közbélésünk akkor legjobb ha rávasaljuk)!
- Figyelni kell, hogy mindkét térden egyforma magasságba kerüljön a folt.
- A felvágott oldalvarrásnak köszönhetően hozzáférünk a géppel és körbe tudjuk varrni a foltot.
- Lehet applikálva, sűrű cikk-cakköltéssel a széle mentén vagy ahogy én tettem dupla egyenes öltéssel. Esetleg többszörös egyenes varrással.
- A felvágott oldalvarrást varrjuk vissza és tisztázzuk a szélét! Nem gond ha nincsen lock gép a háznál. A tisztázást egyszerű cikk-cakköltéssel is meg lehet oldani. Nekem van ugyan lockom, de épp más színű cérna volt belefűzve, s mivel nem volt kedvem 4 szálat átfűzni a sima géppel tisztáztam.
A műtét sikerült, a beteg jól van .
Mellény maradék anyagokból
Az előző bejegyzésben említettem, hogy maradékanyag apasztás céljából összevarrtam egy halom tréninganyag darabkát. Most mutatom a végeredményt. Szintén maradék barna wellsofttal bélelt, kapucnis, cipzáros mellényke lett belőle a kisfiamnak.
Elégedett vagyok az eredménnyel. Jó meleg ruhadarab kerekedett belőle, csökkent a maradék anyagok halmaza és nőtt a hordható ruhák száma. Tiszta haszon, megérte a fáradságot.
Az elna lockom nagyon nagy segítséget jelent a varrásban. Ha valaki sokat varr ruhaféléket érdemes gyűjtögetni és beruházni egy ilyen szerkezetre. Sokáig vártam rá én is, de nem bántam meg, nagyon szeretem. Nagyságrendekkel meggyorsítja és megkönnyíti a munkát.
Pólók maradék anyagokból
Pár hónapja vettem némi szálhibás pólóanyagot. Itt-ott lyukak voltak rajta, de a szabásnál sikerült úgy kikerülni, hogy lett belőle két egyszerű póló magamnak és nemrég a maradékból a lányomnak is összedobtam egy felsőt a maradékok apasztásának jegyében. Persze ez utóbbihoz kellett egy kis pótlás, mert nem lett volna elég hosszú, de megoldottam egy színben passzoló anyaggal.
Jól sikerült, elégedett vagyok az eredménnyel. A lockoló gépemnek köszönhetően gyorsan és szépen sikerült megvarrni. Egy igazi áldás ez a gépezet. Nélküle sokkal körülményesebb lenne a kétfalas pólóanyag varrása, mivel hajlamos varrás közben megnyúlni, és használat során a rugalmatlan varrat könnyen szakad. A lock ezeket a problémákat sikeresen kiküszöböli és a gyorsasága is nagy előny. Egyszerre varr és szeg. Csak szuperlatívuszokban tudok róla beszélni. A pólók felhajtásához az ideális a fedőző gép lenne, de mivel ilyenem még nincs általában szűrű szegéssel oldom meg a dolgot, így nem kell felhajtani. Eseteként bevetem az ikertűt is, amivel egész jól lehet imitálni a fedőző varrást. Sajnos azért ez nem eléggé rugalmas varrat, így csak kevésbé nyúlós anyagoknál érdemes használni.
Megint egy póló
Nyári szünet és ruhafestés
A blog szempontjából hosszúra nyúlt a nyári szünet. Kaptam érte hideget, meleget, érdeklődő szavakat és rosszalló megjegyzéseket is. Ezekre nem reagáltam. Miért is tenném? A háttérben azért kattog az agyam, hogy milyen formában és hogyan tudnám újraindítani a webshopot. Különösen a szabásminták felől érdeklődtek többen. Dolgozom rajta, hogy legyen folytatás, de elkiabálni még nem szeretnék semmit. Nem sok idő jutott a varrásra mostanában, de azért néha leporolom a gépeimet. Most egy nem varrós ötletet hoztam.
Igazából csak egy kis feljavításról van szó. Sajnos nem fotóztam az előzményt csak a végeredményt. Történt még tavasszal, hogy szert tettünk erre a kis H&M szoknyára és NEXT felsőre, aztán egy pitypangszedés megpecsételte a sorsukat. Akkoriban még egészen halovány, mondanám fáradt rózsaszín volt mindkettő. A pitypang tejszerű leve pedig sok kis, sárga félkör-kör alakú foltot hagyott rajtuk. Hiába volt minden foltoldási kísérlet. Sajnáltam mert szerettük mindkét ruhadarabot. Ecetes olló helyett kaptak még egy esélyt és egy fazékban, ciklámen színű festéklében merültek alá. Ez lett az eredmény. A foltok nem látszódnak. Hurrá! A festés tökéletesen egyenletes lett, és még a póló gombos, gyöngyös, hímzett mintáját is jobban kiemeli az új szín. Szóval ha egy kedvelt ruhadarab színe nem tetszik, kifakul, foltos lesz, zutty a ruhafestékbe!
Dekorcímkék házilag
Elmúlt a nyár, elkezdődött a suli, ovi. Csendes a ház, végre van időm varrni, blogolni. Sok minden készült mostanában Textilország háza táján, hozom is majd szép sorjában. Legutóbbi projekt textil füzetborítók készítése volt. Sajnos nem kaptam lencsevégre az elkészült darabokat és már a suliban csücsülnek. Amint hazakerülnek pótolom a fotózást.
Addig is egy kis dekorációs ötletet hoztam. Pólókra, nadrágokra, egyebekre varrható ruhacímkéket házilag is lehet készíteni.
Amire szükség van:
- vasalható közbélés (legjobb ha mindkét oldalon ragasztós)
- vasaló
- vidám, mintás vagy feliratos anyagok
- egyszínű vászon anyag
- varrógép
Az elkészítés menete:
Keress mintás anyagot, amiből ki tudsz vágni különböző figurákat! Egyik esetben egy kutyusos flanelre esett a választásom. A másik autós minta egy kísérletezgetés alkalmával született, amikor is próbaképpen textilfestékkel pecsételgettem vászon anyagra. Elhasználódott, kidobásra ítélt pólókból is érdemes kivágni egy-egy mintát, figurát, feliratot ami dekorációként további esélyt kaphat.
A kivágott minta hátoldalát erősítsd meg vasalható közbéléssel! Varrd egy másik anyagdarabra, majd a díszítendő ruhára!
Varrhatod applikálva sűrű cikkcakk öltéssel, vagy nagyon jól mutat a háromszoros egyenes öltés is. Ez a legtöbb varrógépen megtalálható. Kombinálhatod is a két öltéstípust.
Egyszerű, könnyen elkészíthető. Érdemes szétnézni a maradékok között, egészen kis anyagdarabok is felhasználhatók. Ha sokat varrsz ruhákat, vagy csak szeretnél feldobni egy-egy unalmas darabot szánj rá egy kis időt és készíts többfélét, hogy alkalomadtán csak elő kelljen kapni egy színben harmonizáló címkét!
Harisnyából leggings
Most, hogy beköszöntöttek a mínuszok, előkerültek a harisnyák. Biztos, hogy csak nálunk van ilyen probléma, de néhány lyukas példányt is találtam. Egyszer még meg lehet varrni, de mikor újra kiszakad akkor borítékolható, hogy nem tart sokáig. Ilyenkor dobhatjuk a kukába vagy lehet belőle leggings. Lássuk hogyan!
Tehát adott egy többször megvarrt, ámde mégis lyukas harisnya. A harisnyák nálunk már csak ilyenek.
Levágom a lábfejét, közvetlenül a sarokrész fölött.
Ha a talprész jó állapotban van, akkor lenyisszantom az elejét és a sarokrészt. A maradék lesz majd a leggings passzéja. Ha túl kopott lenne, akkor egy darab színben harmonizáló passzéanyagot használok erre a célra.
Félbe hajtom.
Ráillesztem a harisnya levágott végére.
Rávarrom. Ha nem lenne lockom akkor a varrógépem overlock öltését használnám.
Kész is a leggings.
Nyakkör szegése pulcsiknál
Sokszor érkeznek gyakorlati kérdések a szabás-varrás témakörében. Ezekre mindig szívesen válaszolok. Ezennel hivatalosan is nyitok egy KÉRDEZZ-FELELEK rovatot. Lehet kérdezni bármit ami varrással, szabással, textilekkel kapcsolatos. Nem gondolom magamról, hogy mindentudó szaktekintély vagyok, de mivel érdekel a téma, ha kapásból nem is mindig tudom a választ utána nézek, elgondolkodom rajta. Egy-egy válasz megírásából én magam is tanulok, engem is inspirál és ösztönöz, hogy rendszerezzem a szétszórt tudásmorzsákat.
Legutóbb a pulóverek nyakkörének varrása kapcsán érkezett kérdés.
A nyakkör eldogozásának többféle módja van. Pulóvereknél, pólóknál a kötött anyagú szegőpánt a legjobb megoldás, amit rugalmas szállal kevert passzé anyagból készíthetsz. A saját anyaggal szegés nem mindig célravezető, főleg ha az anyag maga nem elég rugalmas.
A pulóver nyakkörét úgy kell kiszabnod, hogy a fej kényelmesen beférjen anélkül, hogy feszülne az anyag vagy túlságosan bő lenne a nyakkivágás.
Ehhez kell kiszabnod a szegőt a már említett passzé anyagból. Egy téglalapra lesz szükség, aminek a szélessége kb. 5-6 cm. A hossza minden esetben kisebb mint a nyakkör ívének a hossza. Nagyjából 1/4-el rövidebb kell legyen.
A VARRÁS MENETE
- Először varrd össze mindkét vállrészt!
- A szegőpánt két rövidebbik végét varrd össze kb. 1-1,5 cm szélesen, egyenes öltéssel tisztázás nélkül!
- A varrásráhagyást hajtsd kétfelé, majd hajtsd félbe a szegőpántot is!
- A pulóver nyakkivágásán, elől és hátul jelöld meg a középpontot!
- A pánt összevarrott pontja kerül a nyakkör hátsó részének közepére! Gombostűvel tűzd oda!
- A pánt rövidebb mint a nyakkör, ezért egyenletesen elosztva még három ponton, a vállaknál és az elején tűzd fel a pántot!
- Most jön a varrás. Ha van lockod akkor azzal, ha nincsen akkor a varrógéped overlock öltéseit használva varrd a pántot a nyakkörhöz úgy, hogy közben a pántot egyenletesen megnyújtva igazítod a nyakkörhöz!
Előfordulhat, hogy túl bőre sikerült a nyakkivágás szabása. Ebben az esetben úgy mentheted a helyzetet, hogy szélesebb szegőt használsz, esetleg még beljebb veszel a vállvarrásból. A másik megoldás, hogy szegés helyett kapucnit varrsz a pulcsira.
Nyakkör szegéséhez használható passzé csőkelmét Textilország webáruházában vásárolhatsz. Klikk a lenti képre és már szét is nézhetsz a Webshopban!
Tavaszi körkérdés
Egyre többet süt a nap, a tavasz is lassan, de biztosan közeleg. A jobb idő közeledtével újra előtérbe kerülnek majd a vékonyabb ruhák, sapkák, újra lehet színesebben, vidámabban, lazábban öltözni. Az évszakváltásoknál szoktam szembesülni a bokalengető, hasvillantó gyerekruhákkal. Nálam már kész a lista, hogy mikkel fogom frissíteni a gyerekek ruhatárát. Kíváncsi vagyok Ti miket terveztek varrni, és milyen anyagokra lenne ehhez szükségetek. Tavaszra szeretném bővíteni a méteráru választékot annak megfelelően, hogy mit szeretnétek. Ennek okán bocsátom útjára az alábbi szavazást.
Ez idei tavasz amúgy is a szavazásról szól. Textilországban most vannak a választások. Hát szavazzatok!
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Lyukas pólók javítása
Van egy kosaram amiben a kisebb-nagyobb javításra szoruló ruhákat gyűjtögetem. Ha akad egy kis nyugalmas szabadidőm – ami mostanában a legkisebbem aktivitása okán igen ritkán fordul elő – sorra veszem és javítgatok néhányat. Most két lyukas póló került a kezeim közé. Igaz csak egész kis lyukak keletkeztek rajtuk, de az ilyenekből szoktak lenni az egyre nagyobbak, egyre kevésbé javíthatók, úgyhogy a forgalomból kivonva a kosárban várakoztak egészen eddig. Rejtélyes módon a lányom pólói mindig ugyanazon a helyen lyukadnak ki. Úgy látszik az iskolában van valami pólók kilyukasztására szakosodott akármicsoda. Nyomozásba nem kezdtem, inkább nekiláttam a javításnak. Mutatom mit tegyél, ha Nálad is akad otthon hasonló balesetet szenvedett gyerekpóló.

lyukak a pólókon
Kedvenc pólókról nehéz lemondani. Az apró lyukakkal viszonylag könnyű elbánni, érdemes is minél előbb orvosolni a problémát. A lyukat színben harmonizáló cérnával, néhány öltéssel húzd össze!
Ezzel akár készen is lehetnénk, de nem. Jó lenne eltüntetni a varrást, mert mi tagadás azért így is látszik.

hőre puffadó festékek
Itt jön a képbe az igen hasznos hőre puffadó festék. Érdemes belőle beszerezni néhány színben. A gyerekeknek is remek, unaloműző elfoglaltság a szünet idejére, hiszen sok mindent lehet vele dekorálni és lám javításra is jó.
A lovas pólónál az összevarrt lyukhoz nyomtam négy kis sárga pöttyöt, majd még három helyre hasonlóképp. Így apró virágok lettek a pólón. A bicajos leányzó esetében adottak voltak a szívecskék, úgyhogy a lyukra szívecske került. Még pár helyre nyomtam a pink festékből, hogy harmonikusabb legyen az összkép. Ezután már csak meg kell várni amíg a festék megszárad és óvatosan átvasalni, hogy a festék a hő hatására felpuffadjon. Nem szabad rányomni a vasalót, elég ha a hátoldala felől fölé tartod pár percig míg kellőképp átmelegszik. Akár hajszárítót is használhatsz a festék felmelegítésére. A lovas pólónál a virágok közepébe még varrtam egy-egy gyöngyöt is.
Használhatod ezt a módszert kimoshatatlan foltok, esetleg nagyobb lyukak eltüntetésére is. Lényeg, hogy a pólóhoz színben harmonizáló festéket és mintákat használj! Nos tetszik az ötlet?
Ruhaklinika házilag – problémás pólók
Nyári szünet végére érve folytatódik a ruhaklinika sorozat. Az óvoda és iskola kezdés nem kis anyagi terhet ró a családokra. Új iskolaszerek, könyvek, új ruhák. Kis ügyességgel a ruhavásárláson sokat lehet spórolni. Érdemes átnézni a javításra szoruló ruhákat, de még a kinőtt darabokról sem kell feltétlenül lemondani. Most a pólók, felsők körüli problémákat járjuk körül.
Ebben a témában már sok minden szóba került itt a blogon. Legyen ez most egyfajta összefoglaló. A képekre kattintva olvashatod a kapcsolódó bejegyzéseket.
Lássuk mik a leggyakoribb javítani valók!
1. APRÓBB LYUKAK, FOLTOK JAVÍTÁSA
Megesik, hogy apróbb lyukak, foltok keletkeznek a pólókon ezeket többféle módon is orvosolhatjuk. Az egyik ilyen a festés.
EBBEN a bejegyzésben a hőre puffadó festék használatáról írtam.
EZT a fiú pólót is textilfestékkel renováltam, de némi varrás is szerepet kapott.
ITT szintén foltos póló és egy szoknya kapott új színt és új esélyt.
A javításba, dekorálásba bevonhatjuk a gyerekeket is. Garantáltan élvezni fogják, ahogy az én gyerekeim is ENNÉL a pólónál.
Másik módszer a foltok, lyukak, egyéb kisebb-nagyobb sérülések eltüntetésére ha valamit rávarrunk. Ez lehet gomb, gyöngy, flitter, applikált minta, lányoknál masni és még sok egyéb. Rátétként használhatjuk egy régi, már nem hordható ruhadarab mintáját, mint én is ENNÉL a póLÓnál
EZ is egy hasonló megoldás fiús változatban.
ITT egy másik applikált minta szintén fiúknak.
EZ is egy hasonló.
EBBEN a bejegyzésben is vannak ötletek festésre, rátétre egyaránt.
Pár éve volt egy pólódekorálós pályázatunk itt a blogon. ITT is szemezgethettek az ötletek közül, akár unalmas pólók feljavítása akár hibajavítás is legyen a cél.
2. KINYÚLT NYAKÚ PÓLÓK MEGMENTÉSE
Előfordul, hogy a pólók nyaka pár mosás után kinyúlik, hullámos lesz. Ezt a problémát is könnyen kezelheted. Olvasd el ITT, hogy hogyan!
3. KINŐTT FELSŐK ÚJRAHASZNOSÍTÁSA
A kinőtt ruhák problémája minden kisgyermekes családban jelen van. Ha kinövi a gyerkőc a felsőt, kivillan a pocak, rövid az ujja mehet a zsákba a karitatív szervezeteknek vagy kisebb testvérnek, rokonoknak, neadjisten a kukába landol. Azonban némi kreativitással meghosszabbíthatod az élettartamát és ezzel pénzt is spórolhatsz. Az alábbiakban mutatok pár ötletet.
- Toldhatsz egy másik kinőtt pólóból kisebb-nagyobb darabot az aljához, máris hordhatóvá tetted.
- Ha még elég hosszú, de az ujja már rövid, akkor elvághatod és rövid ujjú felsőként használható.
- Ha rövid az ujja toldhatsz hozzá.
Pólóanyagokhoz használj gömbhegyű jersey varrótűt és a varrógépeden lévő overlock programot!
Nagyobb maradék anyagot hozzátoldva készülhet a kinőtt pólóból ruha, mint ENNÉL a pólónál.
Nem olyan régen kaptam egy kedves üzenetet a Facebookon Ivettől aki a blogot olvasva kedvet kapott az újrahasznosításhoz.
“Decemberben találtam Rád először, teljesen véletlen és felfigyeltem a póló újrahasznosításaidra! A kislányunk januárban kezdte az ovit és pont ezzel egyidőben egy méretet ugrott. Eszem ágában se volt neki új rucikat venni, így egy-két tanácsod alapján elkezdtem bővíteni azaz nagyítani a ruhatárát! … majd rákaptam! Azóta bármiből bármit képes vagyok felhasználni! Ha megengeded linkelem neked a már elkészített ruháit. Függő lettem 6 hó alatt több mint 70 ruhát csináltam neki van amit harmadjára is átvarrtam. Van sok amit teljesen refashion pl. naciból bugyika! A kislányom nagyon szereti sőt, ő is kapott már varrógépet és varr is vele.”Ivett munkáit ITT nézhetitek meg.
Kérdésed van? Nálad van olyan javítani való a pólókon, amiről itt nem esett szó? Írd meg nyugodtan!
Ruhaklinika házilag – nadrághosszítás
A Ruhaklinika sorozatunk keretében még mindig a nadrágok körül időzünk. Legutóbb a nadrágfelvarrással, most pedig a nadrág hosszítással foglalkozunk. A hosszítás kérdése a gombamód növekvő gyerekek esetében merül fel leginkább. Örök probléma, hogy szezonról-szezonra bokalengetőkké válnak a nadrágok. Ilyenkor nem kell feltétlenül szaladnod a ruházati boltba, némi ügyességgel meghosszabbíthatod a nacik élettartamát.
AMIRE SZÜKSÉGED LESZ
- Kinőtt nadrágra, ami popsiban még tökéletes, de a szára már rövid. Biztosan akad pár a szekrényben.
- Varrógépre és némi varrástudásra.
- Passzé anyagra. INNEN beszerezheted.
Most lépésről-lépésre megmutatom, hogyan toldottam meg kisfiam kinőtt farmernadrágját, aminek ráadásul még a térde is kikopott.
NÉHÁNY JÓTANÁCS
Ezzel a módszerrel a legtöbb gyereknadrág élettartamát meg tudod növelni, legyen akár farmer, akár szabadidő nadrág vagy leggings. A passzérész hosszát kedved szerint növelheted. Akár hosszabbra is szabhatod a szükségesnél, amit használat közben fel lehet hajtani és ahogy nő a gyerkőc egy darabig vele nő a nadrág is. A szűk passzérész nagy előnye még, hogy télen kényelmesen belefér a csizmába is.
A fenti esetben meghagytam a nadrág szárát, és alá varrtam a toldást. A másik megoldás, hogy a nadrág felhajtását levágod és közvetlenül a szárához varrod a passzét. Ha nagyon bő a nadrág szára, kicsit be is lehet szűkíteni, de mivel a passzé rugalmas anyagú, varrás közben megnyújtva, szépen hozzá lehet igazítani a bővebb szárú nadrághoz is.
AMIT A PASSZÉ ANYAGRÓL TUDNI KELL
A passzé anyag rugalmas szállal kevert, kényelmes, pamut alapú textil. 95% pamut, 5% lycra összetételű, 45 cm széles csőkelme, ami Textilország webáruházában is kapható. Használat előtt be kell avatni, mert magas pamuttartalma miatt hosszában valamennyit zsugorodik. A beavatási szertartás lényegéről ITT írtam korábban. A sötétebb színek első egy-két mosásnál enyhén engedhetik a színüket, ezért is érdemes avatni az anyagokat szabás-varrás előtt.
A passzé nemcsak nadrágok, hanem akár felsők ujjának hosszabbításához, pólók nyakrészéhez, és kismamanadrágok pocakrészéhez is remekül használható. Farmernadrág kismamanadrággá alakításáról ITT olvashatsz bővebben, és varrásleírást is találsz. Vastagabb mint a pólóanyagok általában ezért, babanadrágok, melegebb pólók, felsők, sapkák is készülhetnek belőle.

Sapkák passzé anyagból
Tégy a mérgező ruhák ellen!
Az év első blogbejegyzése nem lesz szívet-lelket melengető, de az alábbi témáról mégis szót kell ejteni. Pár napja jelent meg egy írás a mindenegybenblog.hu oldalon, “Ijesztő valóság a kínai ruhákról,” címmel. A cikket meg is osztottam a facebook oldalon és sokan tettek hasonlóképpen.
Köztudott, hogy a különböző üzletekben kapható ruhák megdöbbentően nagy százaléka Kínában és más keleti országokban készül. Nem csak a mindenütt jelenlévő, közkedvelten olcsó kínai boltok, hanem a nagy világmárkák sokszor méregdrága termékeit is ugyanazokon a gyártósorokon tolják végig. Az olcsó alapanyag és munkaerő mágnesként vonzza a világ keleti része felé a ruházati cégeket. A környezetvédelmi szabályozás hiányát, az olcsóság árát pedig a bőrünkön érezzük meg. Szó szerint is, hiszen a gyártás, szállítás során felhasznált veszélyes vegyi anyagokkal testközelből találkozhatunk. A káros vegyszerek bőrünkön keresztül felszívódva betegségeket, a mosás során a környezetbe kerülve az élővilág károsodását okozhatják.
Az eredeti cikk olvasásához kattints a képre!
További cikkek a témában:
Szörnyek a szekrényben, avagy a Greenpeace gyerekruha tesztje
Veszélyes vegyi anyagok a divatban – nemcsak a Zarának vannak mocskos titka
A fogyasztókat is szennyezik a ruhaipar vegyszerei
TE is tehetsz ellene!
Emellett a téma mellett úgy érzem nem lehet elmenni szótlanul. Időről időre felbukkan egy-egy cikk, ilyenkor kicsit felébredünk, borzongunk, szörnyülködünk, hümmögünk. De tehetünk ennél többet? Tehetünk és kell is tennünk. Lássuk mit és hogyan!
Tájékozódj, tájékoztass!
Ahhoz, hogy felállíthassuk védelmi stratégiánkat, megvédhessük magunkat, családunkat és környezetünket fontos, hogy egyáltalán tudjunk a veszélyről, amit ezek a ruházati termékekben jelenlévő káros anyagok jelentenek. Az internet elterjedésévél a világ gyakorlatilag egy faluvá zsugorodott. A piszkos dolgokat ma már nehéz véka alá rejteni, a hírek információk, pillanatok alatt szárnyra kapnak és elterjednek. Szerencsére vannak a világban olyan szervezetek akik hiteles méréseket, vizsgálatokat végeznek és az eredményeket közzé is teszik. Ha ilyesmit olvasol oszd meg ezeket, tájékoztasd a körülötted lévőket! Fontos a gyerekek figyelmét is f elhívni, tanítani őket, beszélgetni ezekről a tényekről. Ők azok akik a jövőben még többet tehetnek a jelenlegi állapot megváltozásáért.
Vásárolj megfontoltan!
Fontos, hogy ne csak szörnyülködj ezeken a híreken, hanem tegyél is azért, hogy a lehető legkisebbre szorítsd a mérgező anyagok okozta veszélyeket a környezetedben, szervezetedben. Ennek első gyakorlati lépése a megfontoltabb vásárlás. Mivel szinte mindent Kínában és a környékén gyártanak nehéz elkerülni azt, hogy egyetlen ilyen ruhadarab se kerüljön be a szekrénybe. Nem tudunk saját birkákat nevelni, saját pamutmezőt telepíteni, ezeket feldogozni, teljes egészében magunk szőni, fonni, festeni, szabni-varrni. Nem tudunk búra alatt élni, mindent kizárni, de azért vannak olyan alapvető lépések, amit Te is megtehetsz azért, hogy a világ körülötted lévő kis szelete jobb legyen.
- Kerüld az olcsó tömegtermékek vásárlását! Az olcsó cuccok minőségileg is biztosan hagynak kívánni valót maguk után. Hamarabb tönkremennek, így újabbat kell vásárolnod, ezzel már be is indult az ördögi kör. A végén az olcsóbb lesz a drágább, és az új ruhadarabokkal egyre több káros anyaggal érintkezel.
- Kerüld a kevésbé fejlett országokban gyártott olcsó ruhákat amiatt is, hogy ott a környezet, munkakörülmények védelmére vonatkozó szabályozás gyenge lábakon áll. Az olcsóság hátterében sokszor gyerekmunka, megalázóan alacsony bérek is ott vannak.
- Ne a mennyiségre inkább a minőségre törekedj! Legyen inkább kevesebb, de jobb minőségű ruhád. Nemrég hallottam egy mondást, hogy a “Férfiak akkor is megveszik amire szükségük van ha drágább, a nők meg akkor is megveszik az olcsó, akciós cuccot ha nincs is rá szükségük”. Lehet benne valami, ha némileg általánosít is.
- Keresd a biopamutból készült, Öko-Tex minősítéssel rendelkező darabokat, különösen a bőrrel közvetlenül érintkező fehérneműk, pólók esetében. Sok neves márka is tart ilyen ruhákat a többi mellett, vannak speciálisan ilyen ruhákat kínáló webáruházak is.
- Vásárolj EU tagállamban vagy Magyarországon készített ruhákat! Ezekre a gyártókra szigorúbb előírások vonatkoznak, így kisebb az esélye, hogy túlzott mértékű káros anyag kerülne a ruhába. Ha hazai készítőtől, vállalkozótól vásárolsz, azzal támogatod is őket, ami a mai gazdasági helyzetben szintén nem mellékes.
Használd egészséggel!
- Az újonnan vásárolt ruhákat mindig most ki az első használat előtt! Ezzel az esetleges szennyező anyagok, mérgek, vegyszerek nagy része távozik. Igaz, hogy a környezetet attól még szennyezheti, de legalább nem közvetlenül a bőröddel érintkezik először.
- Vigyázz a ruháidra! Mindig a textilkresz útmutatásai szerint mosd, szárítsd, hogy hosszabb legyen az élettartama.
- A jó állapotú ruhákat továbbadhatod, elajándékozhatod vagy el is adhatod ha már nincsen rá szükséged. Érdemes családon, rokonságon, baráti társaságon belül csere-berélni.
Légy kreatív!
- Ha teheted tanulj meg varrni és készítsd magad a ruháidat! Na jó, mindet azért valószínűleg nem fogod, de mindenképpen hasznos, ha van egy kis varrástudásod.
- Ha tudod kezelni a varrógépet, van is esetleg otthon, akkor ne hagyd porosodni se a gépet, se a tudásodat! Minél többet gyakorolsz próbálkozol annál jobban megy majd.
- A varrástudásodnak a meglévő ruhák javításánál, kisebb nagyobb átalakításoknál jó hasznát veheted. A már nem használt, kinőtt ruhadarabokat kis kreativitással átalakíthatod, ezzel is megnövelve az élettartamukat. Sok hasznos ötletet találsz itt a Textilország blogon is.
- A saját készítésű ruhákhoz vásárolj méterárut, ha lehet hazai gyártásút! Igaz nem túl sok ilyen van, de azért még akad. Textilország webáruházában nagyrészt ilyen anyagokat találsz.
Vigyázz magadra és a környezetedre!
A legnépszerűbb jelmezek – királylányok és társaik
Tavaly már volt egy sorozatunk itt a blogon a farsang témakörében. Akkor lépésről-lépésre átvettük minden fontos tudnivalót, amit a jelmezek kiválasztásáról, beszerzéséről, készítéséről tudni érdemes. Egyfajta iránytű volt ez a sorozat, hogy el tudj igazodni a jelmezek világában. Ha nem tudod, hogy vedd, varrasd, kölcsönözd vagy magad készítsd a jelmezt, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, olvasd el a korábbi bejegyzéseket! Farsangi ötlettár ITT.
Idén új sorozat indul itt a blogon. Most a legnépszerűbb jelmezeket vesszük sorra, mégpedig abból a szempontból, hogyan tudod minél egyszerűbben elkészíteni házilag. Sok-sok inspiráló képpel és ötletekkel.
Vágjunk is bele!
KIRÁLYLÁNYOK, HERCEGNŐK, TÜNDÉREK
Melyik kislány ne szeretne szépséges, csillogó-villogó, habos-fodros ruhakölteménybe bújni és hercegnőként, királylányként, tündérként vonulni végig, csodáló tekintetektől kísérve? Aligha akad olyan aki nem, kezdjünk hát ezzel a témával!
Lévén, hogy a legnépszerűbb jelmezek közé tartoznak, a farsangi időszakban ezek a ruhácskák számtalan formában, számtalan helyen kaphatók készen is, a nagy bevásárlóközpontoktól a sarki vegyesboltokig. Bőven lehet válogatni közülük, azonban ha magad szeretnéd készíteni, íme néhány ötlet, szempont és jó tanács.
Inspirációként összegyűjtöttem néhány ötletet, amik könnyen elkészíthetők.
Hogyan fogj neki a készítésnek? Milyen anyagokat használj? Hogyan díszítsd? Vegyük sorra!
ALAPANYAGOK
Mivel a ruhák felső részének szabása-varrása már némi gyakorlatot igényel, szándékosan olyan képeket válogattam ahol a felső rész egyszerűbb, akár különálló darab.
A felső részhez válassz egy egyszerű pólót, trikót, blúzt, ami kicsit felturbózva, feldíszítve tökéletes lesz.
Milyen anyagokat használhatsz a készítéshez és a díszítéshez?
- tüll
- organza
- voile
- muszlin
- bélésselyem
- csipkék
- szalagok
- gyöngyök
Ezek az anyagok sokféle színben, általában elég olcsón beszerezhetők. Lehet kombinálni az anyagokat, színeket. Minél többféle anyagot, díszítést használsz annál izgalmasabb és különlegesebb lesz a végeredmény. Akár maradék anyagokat, nem használt függönyöket is felhasználhatsz.
TÜLL
A tüll anyagot tütü készítéshez remekül lehet használni. Varrás nélkül is csodálatos szoknyakölteményeket lehet belőle készíteni. Ehhez csupán gumiszalagra, tüllre és ollóra van szükség.
ITT több videót is találsz a készítés mikéntjéről. Nagy előnye, hogy nem foszlik így nem kell szegni a széleket. Hátránya, hogy a keményebb kikészítésű, merevebb tüll a vágott széleknél szúrós lehet.
ORGANZA, VOILE, MUSZLIN
Ezek az anyagok is nagyon feldobják a hercegnők ruháját. Sajnos a szélük foszlik így érdemes ferde pánttal vagy sűrű cikk-cakköltéssel szegni. Lehet belőlük fátyol, masni, virágdísz.
Érdemes tudni, hogy mivel ezek műszálas anyagok, hő hatására szélek megolvadnak. Ezt a tulajdonságot remekül ki lehet használni textilvirágok készítésére. A következő bejegyzésben erre még visszatérünk.
BÉLÉSSELYEM
Ez az anyag olcsó, remekül használható a ruhák alapjához. Elegendő ha megfelelő hosszúságúra vágod, a két rövidebbik végét összevarrod, a derékrészét gumival behúzod, felszeged és már kész is a szoknya. Tovább díszítheted masnikkal, szalagokkal, fodrok felvarrásával, plusz rétegekkel.
CSIPKÉK, SZALAGOK, GYÖNGYÖK
Ezekkel az alapanyagokkal teheted igazán díszessé a ruhát. Számtalan színben, fajtában kaphatók, csak a fantáziád szab határt a felhasználásuk sokszínűségének. A díszeket felvarrhatod varrógéppel, kézzel vagy rögzítheted ragasztással is. Erre a legjobb az elektromos ragasztópisztoly, amihez a ragasztót rudak formájában lehet kapni. Hasznos ha van egy ilyen szerkezeted a kreatív dobozodban. Lehet kisebb nagyobb méretben is kapni.
A következő bejegyzésben részletesebben is lesz szó a díszítések készítéséről.
Ha textil anyagot keresel nézz szét Textilország webáruházában is!